Avaleht

Uudised ja teated

                                                                         UTKK logo EST C                                   ekl logo

Foto: Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

 

Rahvusvaheline konverents

„Siuru 100“

17.–18. mai 2017

Eesti Kirjanike Liidu musta laega saal, Harju 1, Tallinn

 

Meie kultuuriloo ühe tähtsama modernistliku rühmituse Siuru kultuurilise uuenemise ilming käivitus rööbiti nende Eesti Vabariigi eelloo tormiliste poliitiliste sündmustega, mis said alguse 1917. aasta kevadel ja mille käigus jõuti sama aasta lõpuks iseseisva Eesti riigi ideeni. Siurulaste loomingus põimunud euroopalikud ja algupärased ideed ning nende väljendusvahendid avaldasid tuntavat mõju edaspidisele Eesti rahvuskultuuri arengule, vormides nii uut esteetikat. Sõdade ja revolutsioonide aastatel (1917–1919) suutis noor põlvkond (Marie Under, Artur Adson, Henrik Visnapuu, Johannes Semper, Friedebert Tuglas, August Gailit) luua kõrgkvaliteetseid kunstiteoseid, korraldada oma raamatute kirjastamist ja organiseerida tuluõhtuid. Siuru oskas selle lühikese ajaga leida ka uutmoodi kontakti publikuga, viies loomingu vahetult rahva sekka. Nõukogude perioodil oli Siuru tutvustamine ja analüüsimine napp; seda peeti ideoloogiliselt ebasoovitavaks. Ka viimastel kümnenditel ei ole lisandunud arvestatavaid uurimusi, põhjapanevaid käsitlusi.

Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus koostöös Eesti Kirjanike Liiduga soovib erinevatest vaatenurkadest kunsti- ja teadustundlikult käsitleda selle allasurutud ja kõverpeeglis nähtud ajajärgu loomingulisi liikumisi. Ürituste programm kulmineerub 17.–18. mail 2017. Kavas on kahepäevane rahvusvaheline konverents (esinevad ka teadlased Soomest, Lätist, Venemaalt ja Ukrainast), Siuru sõpruskonda kuulunud kunstnike töödest koostatud näituse pidulik avamine ja ekskursioon Tallinnas siurulastega seotud paikades. Täpsem kava.

 

Info:

Elle-Mari Talivee (Eesti TA UTKK), +372 6722 846, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Veronika Kivisilla (EKL),+372 627 6412, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 
Toetajad:
 
Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse ASTRA projekt

EL Regionaalareng horisontaal

 

Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapital

kultuurkapital logo1

 

 

fJaga
0

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Roosikrantsi 6
10119 Tallinn
Telefon: +372 6 443  147
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Muuseumiosakond

Väikese Illimari 12
11623 Tallinn
Telefon: +372 6 722 847
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

EL