Homsest saab ka eesti keeles lugeda jutte hiliskeskaegsest bestsellerist „Roomlaste teod“
Loomingu Raamatukogu selle aasta viimane raamat on jutukogu „Roomlaste teod“ (Gesta Romanorum). Viis noort tõlkijat on sellest hiliskeskaegsest bestsellerist Kirjanduskeskuse vanemteaduri Kristi Viidingu ja Maria-Kristiina Lotmani juhendamisel vahendanud 50 juttu, mida raamivad juhendajate põhjalik ees- ja järelsõna.
Koostanud Maria-Kristiina Lotman ja Kristi Viiding
Ladina keelest tõlkinud Anni Arukask, Marilyn Fridolin, Maria-Kristiina Lotman, Marten Teemant, Tuuli Triin Truusalu, Martin Uudevald, Kristi Viiding
Hiliskeskaegsest anonüümsest jutukogumikust „Roomlaste teod“ sai Euroopas kiiresti ülipopulaarne lugemisvara, millest on inspiratsiooni ja ainest ammutanud lugematu hulk kirjanikke, jutlustajaid ja rahvalikke jutuvestjaid. Stiililt ja sisult kirevad ja fantaasiaküllased lood jutustavad „roomlaste“ juhtumustest ja annavad lugejale väga mitmekesise pildi keskaja vaimsusest ja hoiakutest.
„Juhtunud kord nii, et ühes linnas oli kaks suurepärast arsti, kes olid täielikult arstiteadusele pühendunud. Mõlemad ravisid kõik nende poole pöördunud igast haigusest terveks nii, et rahvas ei osanud sugugi öelda, kumb neist on parem. Aja jooksul tekkis arstidel endil vaidlus, kumb neist on vägevam ja osavam. Üks ütles teisele: „Kulla mees, ärgu olgu meie vahel tüli ega kadedust ega vaidlust, kes meist on etem, vaid võtame korra mõõtu, ja kumb meist on kehvem, jääb teise teenistusse.“ Teine vastu: „Räägi, mida sa silmas pead?“ Ja esimene: „Ma lõikan sul mõlemad silmad peast, ilma et sul valus oleks, asetan need lauale ja panen need sulle sobival ajal ilma mingi vigastuseta pähe tagasi. Ja kui sina minuga kõike sedasama teed, oleme võrdsed ja hakkame teineteise eest vastastikku vennalikult hoolitsema. Kui aga üks meist eksib, jääb ta teise teenistusse.“ Ametivend ütles: „See on suurepärane jõuproov ja sobib mulle väga hästi.“
Mõõduvõtu algataja võttis oma arstiriistad, võidis teise silmalaud ühe ülipeene salviga seest ja väljast, eemaldas riistade abil kaaslase kaks silma ja asetas need lauale. Seepeale ütles ta ametivennale: „Kulla mees, kuidas sulle näib?““…
„Roomlaste teod“, LR 38–40/2019, lugu 76, „Üksmeelest“, tlk. Tuuli Triin Truusalu