Kuldnoka pesakast

Liik:
Kuldnokk
Ladinakeelne nimetus:
Sturnus vulgaris
Arvukus:
Eestis pesitseb 150 000 – 250 000 paari
Elupaik keskkonnas:
Kultuurmaastik ja puistud
Asupaik mäluasutuses:
Eesti Rahva Muuseum Tartus Raadil
Ilmnemispaik:
ERMi Eesti kogu

Majamoodi pesakasti on umbes 1965. aastal meisterdanud Raplamaal kuusepuidust August Kõmmits. See on viilkatusega maja laadne, tehtud kahele pesakonnale. Otstesse on sisse lõigatud 5 cm läbimõõduga avad, nendest allapoole kinnitatud õrred. Katuselauad paiknevad horisontaalselt, kusjuures ülemise laua serv jääb alumise laua ülemise serva peale. Kõige alumise laua alusserv on sakiline. Katuseharjale on kinnitatud korsten. Ühele küljele on punase värviga maalitud kaks 6-ruudulist akent.

Foto: Arne Ader, https://eoy.ee/kuldnokk/aasta-lind/kuldnokk

Kuldnokk oli Eestis 2021. aasta lind. Teisi linde ning üldse keskkonnahelisid imiteeriv värvuline on vahva külaline igas aias ning Eestis üks tuntumaid pesakastides pesitsevaid linde. Seejuures võivadki nad pesitseda ridamisi või lähinaabritena, nagu Kõmmitsa meisterdatud pesakast vihjab. Kuldnoka munad on helesinised nagu unistus.

Meie kuldnokad lendavad hiljemalt novembris Lääne-Euroopasse talvitusaladele, näiteks Briti saartele, Põhja-Prantsusmaale, Madalmaadesse ja Belgiasse. 1949. aastal maandus parv kuldnokki Londonis Big Beni minutiosutile ja kell jäi peaaegu viis minutit taha. See juhtus augustikuus, muidu võiks kindlasti arvata, et ka meie kuldnokad seal oma rolli mängisid.

Mõnikord aetakse kuldnokk segamini ühe teise võimsa laulikuga: nimelt elab Eestis üks musta värvi kollase nokaga lind, kes veedab siin sageli talvedki. See ei ole aga kuldnokk, vaid isane musträstas. Küütleva kuldnokaga võrreldes on tema soliidselt sametmust.