Eestisse eksinud lõunatirk
- Liik:
- Lõunatirk
- Ladinakeelne nimetus:
- Uria aalge
- Arvukus:
- 2022. aastal avastati esimesed pesitsejad Eestis
- Elupaik keskkonnas:
- Arktiliste ja boreaalsete merede lind, Põhja-Atlandi linnulaatade arvukaim alklane
- Asupaik mäluasutuses:
- Eesti Loodusmuuseum Tallinna vanalinnas
- Ilmnemispaik:
- Meil üldiselt kevadine ja sügisene harv läbirändaja avamerel
Foto: Lennart Lennuk
Lõunatirk (Uria aalge) on Eestis olnud harv läbirändaja, seega on temaga siinmail kohtunud vaid vähesed õnnelikud. Eesti looduskogudes ei ole varasemalt ühtegi Eestist leitud lõunatirgu topist olnud. Kuni aastani 2021, mil üks grupp inimesi selle isendi Einby rannast leidsid. Ise nad kommenteerisid seda olukorda nii: „Linnuke tekkis veepiirile lõuna ajal ja lasime tal seal segamatult olla terve päeva. Viisime magevett ja ühe püütud ahvenapoja. Õhtul hakkasime juba otsima abi ja infot, kui linnuke ikka samas kohas justkui kedagi ootas.“
Kahjuks see lind ellu ei jäänud ja ta toimetati Eesti loodusmuuseumi kogudesse, kus meie talle uue elu andsime. Tänu leidmisele ja Eesti loodusmuuseumisse toimetamisele saab seda isendit kasutada edaspidistes teadustöödes ning samuti saame selle kauni linnu elu ka inimestele lähemale tuua.
Nüüd on lootus seda imeilusat lindu siiski siin rohkem kohata: nimelt avastati 2022. aasta varasuvel Keskkonnaagentuuri eluslooduse riikliku seire raames Lahemaa rahvuspargi meresaartelt tervelt 11 lõunatirgu pesa – esimesed teadaolevad pesitsused siinmail. Birding Haapsalu Instagramis on öeldud, et neljal linnul oli jalas rõngas ja neist kolme kohta õnnestus teada saada, et rõnga on nad jalga saanud kas Soomes või Rootsis.
Lõunatirk eElurikkuse andmebaasis