Virtuaalnäitus
Kirjandusühing Siuru 100. aastapäev
2017. aastal möödus sada aastat Siuru asutamisest. Sel puhul avas Kirjanduskeskus Rahvusraamatukogus näituse siurulastest sõnas ja pildis. Siinsel virtuaalnäitusel on näha neist valikut – Nikolai Triigi, Ado Vabbe ja teiste kunstnike kaastöid, fotosid, mõnd lustakat žarši ning Konrad Mägi elegantse käe all valminud joonistusi.
Siuru tegutses lühiajaliselt (aastatel 1917–1919), kuid ühingu mõju kirjanduspildi mitmekesistamisele ja elavdamisele oli sedavõrd oluline, et see peegeldus mitme järgneva aastakümne kirjanduselus. Siuru perioodi märgistas uute annete võimas esilekerkimine, plahvatuslik kirjastustegevus ning eeskujuandva mõjuga suhtumine kirjandusliku produktsiooni kujundamisse.
Ühingu moodustanud algkuuikusse kuulusid Friedebert Tuglas, Marie Under, August Gailit, Henrik Visnapuu, Johannes Semper ja Artur Adson. Isiksustevaheliste vastuolude tõttu küll lahkusid Siurust Gailit ja Visnapuu, kuid seejärel liitusid August Alle ja Johannes Barbarus.
Kirjandusühingu Siuru 100. aastapäevale pühendatud mitmete ürituste sekka kuulus Kirjanduskeskuse korraldatud vastavateemaline näitus, mis oli avatud Eesti Rahvusraamatukogus 17.05.2017–07.06.2017. Selle kuraator oli kunstiajaloolane Jüri Hain. Näitusel esitleti kõigi siurulaste kõiki sel perioodil ilmunud raamatuid, asetades visuaalse pearõhu teoste kunstilisele kujundusele. Ekspositsiooni kuulusid ka jäädvustused siurulastest nii sõnas (epigrammis) kui ka pildis (portreedel, šaržidel). Rahvusraamatukogu näitusesaalist rändas „Siuru 100“ Kirjanduskeskuse muuseumiosakonda Nõmmel, kus see oli avatud 2018. aasta suveni. Nüüd on osa sellest näha Kirjanduskeskuse kodulehel virtuaalnäitusena, mille koostas Lola Annabel Kass.
Epigrammid siurulastest ja nende sõpruskonnast
Henrik Visnapuu „Talihari“, 1920
Barbarus (Dr. Vares) │ Felix Ormusson (Fr. Tuglas) │ Gee (Aug. Gailit) │ Jüri Burbatt (Ado Vabbe) │ Pierrot (Joh. Semper) │ Ruunat pegas (August Alle) │ Sännä trubaduur (Artur Adson) │
Sinises tualetis daam (Marie Under)