Muutliku vikerkaare all
Kirjanduskeskuse näitus Adamson-Ericu muuseumis
Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kunstikogu näitus Adamson-Ericu muuseumis 2. novembrist 2009 kuni 23. märtsini 2010.
Erinevaid teoseid Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kunstikollektsioonist on aastate jooksul kaasatud paljudele näitustele. Mitmeid Eesti kunstiklassika tippteoseid sisaldava kunstikogu põhiosa moodustab kirjanik Friedebert Tuglase (1886–1971) isiklik kollektsioon, kuhu on lisandunud poetess Marie Underi (1883–1980) kunstikogu ning eesti pagulaskunsti kollektsioon Eesti Kultuurifondilt Ameerika Ühendriiges. Väljapanek „Muutliku vikerkaare all“ on selle mitmekülgse kunstikogu esmakordne ülevaatlik esitlus ning avab 20. sajandi eesti kirjanike ja kunstnike omavahelisi suhteid.
Eelkõige teadusliku uurimistööga tegeleva kirjanduskeskuse kunstikogule pani oma testamendiga aluse Friedebert Tuglas (1886–1971), pärandades perekonna kultuurivara – üle tuhande kunstiteose ja ligemale 16 000 raamatut – Teaduste Akadeemiale. Aastatel 1993–1994 jõudis Rootsist kirjanduskeskusesse Marie Underi ja Artur Adsoni kunstikogu. 2007. aastal andis Eesti Kultuurifond Ameerika Ühendriikides Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusele üle oma heatasemelise kunstikogu, kuhu aastail 1968–1975 oli kogutud eelkõige Eduard Rüga nõudliku valikuga meie pagulaskunstnike Abel Lee, Endel Kõksi, Karin Lutsu, Olev Mikiveri, Eduard Rüga, Hans Tsirki, Epp Ojamaa, Otto Paju, Anne-Reet Parise, Arno Vihalemma, Osvald Timmase ja teiste loomingut.
Tänaseks 1159 teosega kollektsiooni kuuluvad mitmed Eesti kunstiloos märgilised teosed, nagu Nikolai Triigi „Konrad Mäe portree“ aastast 1908, mis selleks näituseks ka täielikult restaureeriti, Ants Laikmaa „Marie Underi portree“ (1904), Aleksander Tassa „Amori tempel Versailles’s“ (1912) ning hea valik Konrad Mäe, Aleksander Tassa, Nikolai Triigi, Ants Laikmaa, Ado Vabbe, Märt Laarmani, Eduard Wiiralti, Gori, August Roosilehe, Anton Starkopfi, Jaan Vahtra, Andrus Johani, Aleksander Mülberi, Hando Mugasto, Arkadio Laigo, Vive Tolli, Evald Okase ja paljude teiste tuntud eesti kunstnike loomingust. Mõistagi on Underi ja eriti Tuglase kogus suur osa illustratsioonidel. Tähelepanuväärseima välisautorina on esindatud Oskar Kokoschka illustratsiooniga Underi „Kogutud luuletustele“ 1958. aastast.
Kunstikogu kujunemist vaadates joonistub hästi välja kultuurilooliselt huvitav sissevaade kirjanike ja kunstnike omavahelistesse suhetesse.
Näituse kuraatorid on Kersti Koll (Adamson-Ericu Muuseum) ja Eha Rand (Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus) ning kujundaja Andres Tolts.
Ekspositsioonis on 82 kunstiteost ja 20 raamatut.
Kataloog „Muutliku vikerkaare all“, koostaja Eha Rand. Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kultuuriloolised kogud 4.
Meediakajastus
Tiina Kolk, Kirjarahva kunstivarasalv uhkeldab klassikutega, Postimees 11.11.2009