J. Randvere „Ruth“ 19.–20. sajandi vahetuse kultuuris
Moodsa eesti kirjanduse seminar 1
- Koostaja
- Mirjam Hinrikus
- Toimetaja
- Ülle Kurs
- Kujundaja
- Jaan Klõšeiko
- Kirjastus
- Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
- Ilmumisaasta
- 2006
- Lehekülgi
- 336
Kogumik sisaldab 2004. aasta sügisel Käsmus peetud samanimelise seminari materjale. J. Randvere, kodanikunimega Johannes Aaviku, suure keeleteadlase ja keeleuuendusliikumise algataja pea ainuke ilukirjanduslik tekst, esseenovell „Ruth“, ilmus esmakordselt „Noor–Eesti“ kolmandas albumis 1909. aastal ja tekitas furoori oma varjamatu erootilise dimensiooni tõttu. Kuid “Ruthi” ja selle raamatu nimitegelase – väga ilusa ja nii kaunites kunstides kui ka teadustes suurepäraselt orienteeruva Ruthi – tähendus ei taandu sugugi vaid kodanluse epateerimisele. „Ruth“ on üks Noor-Eesti ajastu võtmetekste, tähistades modernismi algust eesti kirjanduses.
Artiklikogumik keskendubki sellele, kas ja kuivõrd peegeldab „Ruth“ 19.-20. sajandi vahetuse varamodernse kultuuri vastuolulisi ideoloogiaid, retoorikaid ja motiive, ning milliste Lääne-Euroopas ja Skandinaavias levinud autorite ja tekstide kaudu need mõjutused „Ruthi“ ja Eestisse on jõudnud. Ühtlasi uuritakse 20. sajandi alguse eesti kirjanduses ja kultuuris toimunud muutusi.
Modernismi märke otsivad ja neist kirjutavad eesti kirjandus-, kunsti- ja muusikateadlased Katrin Ennus, Mirjam Hinrikus, Tiina Kirss, Katrin Kivimaa, Leena Kurvet-Käosaar, Elo Lindsalu, Urve Lippus, Loone Ots, Eda Sepp, Katre Talviste, Jaan Undusk, Liivia Viitol.
Kogumiku lisas avaldatakse esmakordselt Johannes Aaviku kaks poolelijäänud käsikirja, mis nimitegelaste järgi on pealkirjastatud kui „Ester“ ja „Angelika“. Käsikirju kommenteerib Rutt Hinrikus.
Artiklikogumik ilmub uue sarja „Moodsa eesti kirjanduse seminar“ avaraamatuna. Sarjast peaks edaspidi kujunema eesti kirjanduse tuntud ja tundmatute võtmetekstide kommentaar ning põnev lugemine igale kultuurihuvilisele.